Yksi lempihetkistäni joka vuosi – mahdollisuus nähdä, millainen musiikki ystäviäni ja tuttaviani liikuttaa ja koskettaa, sekä tilaisuus reflektoida kuluvaa vuotta oman musiikinkuunteluni kautta!
Suosikkikappaleeni


Minulle musiikissa kaikista tärkeintä ovat sanoitukset ja niiden herättämät tunnetilat, ja siksi onkin hupaisaa, että tänä vuonna kuunnelluin kappaleeni on kuunnelluin ainoastaan siksi, että se on vain niin bängeri biisi! Tiktok-viraalin OCT:n Don’t Touch My Clogs on puhdas komediabiisi, jossa on aivan liian koukuttava europop-biitti! Kappale tuli vuodenvaihteessa vastaan Tiktok-feedissäni, eikä se sen jälkeen ole lähtenyt Spotify-listoiltani. Kyllä, kappale kertoo intohimoisesta suhtautumisesta puukenkiin. Kyllä, se ansaitsee olla kuunnelluin kappaleeni tänä vuonna. Ei, en kadu mitään.
Syksyllä ajattelin, että jos yksikään kappale voi syrjäyttää Don’t Touch My Clogsin sen ansaitulta ykkössijalta, se on oman arvioni mukaan yhtä paljon (ellei enemmän) popittamani Luck Lifen Namae wo Yobu yo – joka sitten löytyykin vasta listalta sijalta 11. Tämä on ensimmäinen kerta, kun aidosti epäilen Spotify Wrapped -statistiikkaa, koska olen kuunnellut tätä kappaletta todella usein tämän syksyn aikana. No, pysytään nyt Wrappedin listauksessa!
Taylorin The Tortured Poets Department on TOP100-listallani 23:n kappaleen voimin, ja kaksi niistä pääsi TOP5 asti. Albumin ehdoton suosikkini ja ensimmäisen Taylor Swiftin keikkani yllätyskappale Guilty as Sin? keikkuu kakkospaikalla todella ansaitusti – otin siitä inspiroituneena tänä vuonna tatuoinninkin. Fresh Out The Slammer’n näin korkea sijoitus tuli hieman yllätyksenä, mutta onhan se kutkuttava kipale, joten mikä jottei!
Tämän vuoden Wrappedin perusteella kuuntelin kyllä aika paljon musiikkia ihan vaan siksi, että siitä tulee hyvä fiilis – sen kummempaa syvällistä merkitystä siitä hakematta. Minä uskoin Windows95Manin Euroviisumenestykseen ihan aidosti, ja hänen sijoituksensa kertoo mielestäni siitä, että Euroviisut on menettänyt musiikillisen ilakoinnin ja outouden arvostuksen kulttuurinsa. Minähän siis lopulta boikotoin Euroviisuja ja aion boikotoida niin kauan, kun kansanmurhaa suorittavat maat saavat osallistua siihen, mutta kuuntelin silti No Rules!’a aktiivisesti keväällä.
Jos elämästäni tehtäisiin elokuva, Leanna Firestonen musiikki olisi sen soundtrack – siis Taylor Swiftin lisäksi. Useampi kappale Leanna Firestonelta on ollut minulla aktiivisessa kuuntelussa nämä pari vuotta, kun olen hänen musiikkiaan kuunnellut, mutta Foreverever on niiiiin samaistuttava kappale, että olen popittanut sitä siitä lähtien, kun kuulin sen ensimmäistä kertaa. Foreverever yhdistää ristiriitaisia tunteita, joita itsekin koen jatkuvasti: ahdistusta ja epävarmuutta mutta toisaalta röyhkeää itsevarmuutta ja uskoa omaan mahtavuuteen. ”Rome wasn’t built in a day but if I were there, it probably would’ve been. I don’t know how to relax. Stopping, what’s that? I’ve never heard of it. All I want is world peace and for everyone to like me all of the time. Is it too much to ask to be hot and never have to apologize?”.
Musiikkievoluutioni



Tänä vuonna Spotify Wrapped ei tehnyt genre-hampurilaista, vaan Daylistien hengessä nimettyjä kokoavia kuukausikoosteita vuoden varrelta. Tämän vuoden musiikkimakuni (ja oikeastaan musiikkimakuni yleisesti) jakautuu mielestäni viiteen kategoriaan, josta Spotify Wrapped esittelee kolme (kuvissa):
- pop-musiikki, kuten Taylor, Chappell Roan ja Sabrina Carpenter ja kotimaisista Kuningasidea
- animesta tuttu musiikki, jossa menen enemmän katsomieni anime-sarjojen kuin artistien perässä. Tänä vuonna kovassa huudossa olivat Bungo Stray Dogs, Jujutsu Kaisen ja Mashle.
- moderni rock ja teinivuosien emomusa, kuten lempibändini 30 Seconds to Mars
- kantri
- musikaalit ja videopelimusiikki
Nämä kuukausikoosteet olivat hauskoja läpileikkauksia musiikkimakuuni ja kuuntelutottumuksiini – pienellä kritiikillä. Kuvien Kuuntelussa esimerkiksi… -kohdissa on sekä minulla että kavereillani nostettu artisteja, joita emme ole kuunnelleet Wrappedin osalta tai muutenkaan koko vuonna. Tiedän YUNGBLUDilta yhden kappaleen, joka on kyllä Tykätyt-listallani, mutta en ole sitä tänä vuonna kuunnellut, ja Imagine Dragonsiltakin kuuntelussa on ollut satunnaisesti tyyliin kaksi kipaletta. Muuten varsin hauska konsepti tämä koontityyli!
Suosikkiartistini


- Kuuntelin lähes viikon verran Taylor Swiftiä Spotifysta tänä vuonna! The Tortured Poets Department ja Eras Tour olivat kyllä vuoden musiikillisia kohokohtia.
- Thirty Seconds to Mars on kaikkien aikojen suosikkibändini, mutta se ei ole moneen vuoteen yltänyt Wrapped-listoille. Tänä vuonna kävin pitkästä aikaa Marsien keikalla, joten kuuntelin etenkin uusinta levyä It’s the End of the World but It’s a Beautiful Day’ta keikkaa edeltävinä ja seuranneina viikkoina todella aktiivisesti. Viisi kappaletta tuolta levyltä pääsi TOP100 kuunnelluimmat-listalleni. Kuunnelluin kappale oli ihana Never not love you.
- Bo Burnham, mitä mielenterveyteni tekisi ilman Netflix-spesiaalisi soundtrackia INSIDE (DELUXE), jolla yllät tälle listalle jo kolmatta vuotta! Yksikään kappale tältä albumilta ei yltänyt sadan kuunnelluimman joukkoon, sillä minä kuuntelen koko albumin 46 kappaletta aina yhdeltä istumalta putkeen, enkä popita yksittäisiä biisejä – tämä on taidetta, se täytyy sisäistää osana kokonaisuutta ja kontekstia.
- Chappell Roan on tämän vuoden nouseva tähti myös minun listoillani. Hänet kuunnelluimpien joukkoon kantoivat Good Luck, Babe!, Femininomenon, HOT TO GO!, Pink Pony Club ja Casual. Good Luck, Babe! pitää listallani sijaa seitsemän, eikä ihme, sillä se on upea biisi.
- Kuningasidea, rakas Kuningasidea. Lempibändini kotimaisessa musiikissa, matkassa mukana jo yli vuosikymmenen!
Nostoja TOP100-listasta
Viime vuoden malliin nostoja sadasta kuunnelluimmasta kappaleesta:
- Neljäsosa TOP100-kuunnelluimmista kappaleistani on Taylor Swiftia. Kuunnelluimpiin mahtuu 23 The Tortured Poets Departmentin biisiä ja kaksi 1989 (Taylor’s version)’lta.
- Uudenvuodenlupaukseni katsoa enemmän animea näkyi myös musiikin puolella ja TOP100-listalle mahtuu yhdeksän kappaletta, jotka olen kuullut katsomani animen alku- tai lopputunnarina. Rakkain on sijaa #11 pitävä Luck Lifen Namae wo Yobu yo, joka on Bungo Stray Dogsin ensimmäinen lopputunnari, mutta kovimmat popitusbiisit ovat ehdottomasti #8 sijan Creepy Nutsin Bling-Bang-Bang-Born, joka on Mashlen toinen alkutunnari, ja #15 sijan King Gnun SPECIALZ, joka on Jujutsu Kaisenin neljäs alkutunnari.
- Olen tyytyväinen, että Macklemoren protestikappale HIND’S HALL ylsi sijalle #22, sillä olen kuunnellut sitä tuen osoittamiseksi hyvin aktiivisesti – Macklemore lahjoittaa tämän Palestiinaa tukevan kappaleen tuotot UNRWA:lle.
- Musikaalit näkyivät tänäkin vuonna kuunnelluimmissa kappaleissani. Listalta löytyy mm. Beetlejuicea (Alex Brightmanin ääni Say My Namessa kutittaa aivojani vuodesta toiseen) ja Mean Girlsia (Reneé Rap, enough said). Ehkä epäsuosittu mielipide, mutta minä nautin täysin rinnoin Mean Girls -musikaalista. Hazbin Hotelin Stayed Gone ylsi sijalle #67 ilman, että olen nähnyt vielä kyseistä sarjaa – Tiktok-algoritmini tietää kyllä, mistä minä voisin pitää.
- Huvittavin kappale on sijalle #28 yltänyt Space Bardsien Fuck Wulbren Bongle, joka on vihakappale kyseistä Baldur’s Gate 3 -pelin hahmoa kohtaan. Kuuntelin sitä etenkin joka kerta, kun kohtasin Wulbrenin BG3:ssa – ja se tapahtui aika monta kertaa, koska pelasin kyseistä peliä tänä vuonna jälleen satoja tunteja. Kunniamaininta myös sijalle #92, jota pitää remix klassikkomeemikappaleesta They are taking the hobbits to Isengard.
Näihin ääniin, näihin tunnelmiin!