Ensikuuntelussa: Speak Now (Taylor’s version)

Taylor Swift julkaisi tänään uudelleenäänitetyn version kolmanensta albumistaan Speak Now (2010), ja on jälleen askeleen lähempänä oman musiikkinsa omistamista. Speak Now, sekä alkuperäinen että tämä uusi versio, ovat yksin Taylorin kirjoittamia, ja laulut kertovat 18-20-vuotiaan Taylorin kokemuksista ja tunteista raa’an rehellisesti. Speak Now sisältää muun muassa kaikkien aikojen suosikkikappaleeni Taylorilta, ja nyt on aika kokea se ja monta muutta mestariteosta uudelleen! Kuuntelin juuri eilen alkuperäisen levyn läpi, joten vertailu alkuperäiseen on helppoa ja myös väistämätöntä.

1. Mine (Taylor’s version) ★★★★★

Mine on aina ollut Taylorin ihanimpia romanttisia kappaleita, ja Taylorin aikuisemmalla äänellä se iskee vielä lujempaa. Mine oli ihan syystä tämän albumin ensimmäinen single, ja se on edelleen mitä ikivihrein rakkauslaulu. Nostalgia vyöry sekoituksena Taylorin varttuneeseen ääneen tekevät tästä uudelleenäänityksestä aivan 5/5 suorituksen.

You said, ”I remember how it felt sitting by the water / and every time I look at you, it’s like the first time / I fell in love with a careless man’s careful daughter / She is the best thing that’s ever been mine”

2. Sparks fly (Taylor’s version) ★★★★★

Sparks fly on yksi lempikappaleistani Taylorilta – varmaankin Top 10 -listalla hänen koko tuotannostaan – ja uudelleenäänitetty versio tekee kunniaa alkuperäiselle. Taylor laulaa laulun lyriikat jotenkin itsevarmemmalla otteella kuin alkuperäisessä, joka on enemmän leikittelevän sävyinen. Sparks flyn uusi versio on jotenkin väkevämpi, ja tulkinta tuntuu vatsanpohjassa asti.

I run my fingers through your hair and watch the lights go wild / Just keep on keepin’ your eyes on me / It’s just wrong enough to make it feel right / and lead me up the staircase, won’t you whisper soft and slow? / I’m captivated by you, baby, like a firework show

3. Back to December (Taylor’s version) ★★★★★

Back to December oli todella aikuinen kappale Taylorilta jo 2010, ja se on kuin tehty aikuisempana uudelleen tulkittavaksi. Taylorin kaunein anteeksipyyntökappale puhuttelee Taylor Lautneria, joka on aina saanut kauneimmat kappaleet kaikkien Taylorin entisten poikaystävien joukosta.

Se, mikä minua itketti eniten, on aikuisen Taylorin tulkinta kohdasta ”and how you held me in your arms that September night, the first time you ever saw me cry”, joka viittaa 2009 VMA-palkintogaalan välikohtaukseen Kanye Westin kanssa (tästä enemmän kappaleen 11. Innocent kohdalla). Hits different.

It turns out freedom ain’t nothing but missin’ you / Wishin’ I’d realized what I had when you were mine / I go back to December, turn around and change my own mind / I go back to December all the time

4. Speak Now (Taylor’s version) ★★★★

Speak Now, eli albumin nimikkokappale, on hauska kyllä myös sen heikoin kappale – ja silti neljän tähden arvoinen eli hyvä biisi! Speak Now on kepeä ja sanoitukseltaan kieltämättä vähän naiivi kappale, mutta sen sanoma siitä, että tärkeitä asioita ei koskaan kannata jättää sanomatta, on silti aivan albumin sydämessä. Taylorin nauru kappaleessa on aivan ihana!

I hear the preacher say / ”Speak now or forever hold your peace” / There’s the silence, there’s my last chance / I stand up with shaky hands, all eyes on me / Horrified looks from everyone in the room / but I’m only lookin’ at you

5. Dear John (Taylor’s version) ★★★★★

32-vuotias John Mayer jätti 19-vuotiaaseen Tayloriin heidän suhteensa aikana todella pahat jäljet, joita Taylor purkaa kappaleessa Dear John. Tämä on ainoa kappale, jossa Taylor puhuttelee exäänsä suoraan. Kappaleella Taylor pohtii, eikö hän ollut 19-vuotiaana vähän liian nuori kokemaan kokemiaan asioita. Taylor palaa tähän suhteeseen kappaleessa Would’ve, Could’ve, Should’ve albumillaan Midnights (3 am edition) (2022), joka on jo merkittävästi kovasanaisempi Mayeria kohtaan. Dear John on kaunis ja väkevä kappale siitä, kun ymmärtää ansaitsevansa parempaa.

You are an expert at ”Sorry” and keepin’ lines blurry / never impressed by me acing your tests / All the girls that you run dry have tired, lifeless eyes / ’cause you burned them out / but I took your matches before fire could catch me / so don’t look now / I’m shining like fireworks over your sad, empty town

6. Mean (Taylor’s version) ★★★★★

Aikuisen Taylorin tulkinta kappaleesta Mean saa kyyneleet silmiin silkasta ylpeydestä häntä kohtaan. Mean kertoo ilkeiden ihmisten kommenttien huomiotta jättämisestä, ja se on osoitettu musiikkikriitikolle, joka kommentoi, ettei Taylor osaa laulaa. Nykypäivän Taylor, yksi maailman menestyneimmistä artisteista, voi varmasti hymyillä laulaessaan kappaletta siitä, kuinka jonain päivänä hän tulee olemaan niin menestynyt, että huutelu ei enää voi satuttaa häntä.

I bet you got pushed around / Somebody made you cold / but the cycle ends right now / ’cause you can’t lead me down that road / and you don’t know what you don’t know

7. The Story of Us (Taylor’s version) ★★★★★

The Story of Us on ensimmäinen kappale, jossa Taylor on valinnut tehdä selkeitä muutoksia kappaleen tulkintaan – lähinnä sen osalta, mitä sanoja painottaa ja miten. The Story of Us on aina ollut menevä kappale, jolla on suhteellinen surullinen sanoma suhteessa musiikkiinsa, ja uudelleenäänitetty versio onnistuu jotenkin tekemään tästä taideteoksesta vielä aiempaakin upeamman.

This is looking like a contest / of who can act like they care less / but I liked it better when you were on my side / The battle’s in your hands now / but I would lay my armor down / if you said you’d rather love than fight

8. Never grow up (Taylor’s version) ★★★★★

Tätä kappaletta pelkäsin etukäteen eniten uudelleenäänitettynä, sillä 33-vuotias Taylor kokee kappaleen sanoman varmasti moninkertaisena nuorempaan minäänsä verrattuna, ja se iskee itsekin aikuisena kuunnellessa kovempaa. Never grow up on nimensä mukaisesti oodi sille, että kasvamista ja aikuistumista ei kannata kiirehtiä, sillä jonakin päivänä kaikki tämä tulee olemaan ohi. Kyynelkanavathan siinä aukesivat. Taylor laulaa kappaleen voimakkaammin kuin alkuperäisen, joka on aika herkkä tulkinta, ja molemmat ovat omalla tavallaan upeita.

Take pictures in your mind of your childhood room / Memorize what it sounded like when your dad gets home / Remember the footsteps, remember the words said / and all your little brother’s favorite songs / I just realized everything I have is, someday, gonna be gone

9. Enchanted (Taylor’s version) ★★★★★

Viiden tähden albumilla Enchanted on kuuden tähden kappale. Enchanted on Taylorin ihanimpia rakkauslauluja, joka kertoo uuden ihanan ihmisen kohtaamisesta ja ensi-ihastuksen huumasta. Musiikillisesti Enchanted on Taylorin upeimpia kappaleita. Jos haluan kokea elämässäni maagisuutta, kuuntelen tämän kappaleen, sillä se tunne, jonka Enchanted kuuntelijassa herättää, on sanoinkuvaamaton. Kappaleen upeudesta kertoo myös, että Taylor halusi alunperin tämän olevan albumin nimikkokappale.

My thoughts will echo your name / until I see you again / These are the words I held back / as I was leaving too soon / I was enchanted to meet you

10. Better than Revenge (Taylor’s version) ★★★★

Better than Revenge on Taylorin puhuttavimpia kappaleita sen sisältämän huorittelun vuoksi. Aikuisempi Taylor on kertonut katuvansa kappaleen sanoituksia, joiden ongelmallisuuden hän on ymmärtänyt oppiessaan enemmän feminismistä. Uudelleenäänityksessä Taylor muutti lyriikat ”She’s not a saint and she’s not what you think, she’s an actress, but she’s better known for the things that she does on the mattress” muotoon ”She’s not a saint and she’s not what you think, she’s an actress / He was a moth to the flame / She was holding the matches”. Aikuinen ratkaisu! Kappale on edelleen bängeri, mutta ei se vieläkään mikään feminismin riemuvoitto ole.

Sophistication isn’t what you wear or who you know / or pushing people down to get you where you wanna go / They didn’t teach you that in prep school so it’s up to me / but no amount of vintage dresses gives you dignity

11. Innocent (Taylor’s version) ★★★★★

Kanye West ei ansaitse tätä kappeletta, etenkään nykytekojensa valossa. Upeaa, että Taylor löysi itsestään ”the bigger person” äänittää tämä kappale uudelleen – se varmaan kirpaisi vielä enemmän kuin Kanyen teot häntä kohtaan alunperin kappaletta kirjoittaessa. Innocent kertoo omista virheistä oppimisesta, kasvamisesta ja anteeksi antamisesta. Kappale on Taylorin vastaus 2009 VMA-palkintogaalassa tapahtuneeseen välikohtaukseen, jossa Kanye keskeytti Taylorin voiton jälkeisen kiitospuheen kertoakseen, että kanssakilpailija Beyoncén musiikkivideo oli yksi parhaista. Sittemmin Kanye on tehnyt merkittävästi kyseenalaisempia tekoja Tayloria kohtaan (muun muassa kiusannut hänet kadoksiin musiikkimaailmasta vuodeksi), ja en tiedä, olisinko itse kyennyt Taylorina tekemään tätä kappaletta uudelleen nykytiedon valossa. Oli miten oli, Innocent on kaunis kappale, ja Taylorin sydän oli todellakin paikallaan sitä kirjoittaessa. Hauska fakta on se, että Taylor oli itse uudelleenäänityksen aikaan saman ikäinen kuin Kanye 2009, joten ”thirty-two and still growing up now” saa ihan omanlaisen merkityksen.

Time turns flames to embers / You’ll have new Septembers / Every one of us has messed up, too, ooh / Minds change like the weather / I hope you remember / Today is never too late to be brand new

12. Haunted (Taylor’s version) ★★★★★

Tiedän ylistäväni Taylorin musiikkia niin paljon, että superlatiivit alkavat loppua, mutta kun sanon tämän kappaleen olevan mestariteos, todella tarkoitan sitä. Haunted on aliarvostettu väkevä taidonnäyte, jonka musiikki on ihan omassa luokassaan verrattuna aikalailla kaikkeen muuhun Taylorin tuotantoon.

He will try to take away my pain / and he just might make me smile / but the whole time, I’m wishing he was you instead

13. Last Kiss (Taylor’s version) ★★★★★

Kaikista Taylorin erokappaleista Last Kiss on yksi surullisimmista; ei katkeruutta, ei pahantahtoisuutta, ainoastaan aitoa surua ja kaipausta. Kappaleen intro kestää 27 sekuntia, eli yhtä pitkään kuin puhelu, jossa Joe Jonas päätti parisuhteensa Taylorin kanssa. Suurin osa Joesta kertovista kappaleista ei ole sävyltään näin helliä, ja tämä kappale osoitti kyllä aikuistumista Taylorin puolelta. Uudelleenäänityksen tulkinta on ihan yhtä kaunis kuin alkuperäinenkin.

So I’ll watch your life in pictures like I used to watch you sleep / and I feel you forget me like I used to feel you breathe / and I’ll keep up with our old friends just to ask them how you are / Hope it’s nice where you are / and I hope the sun shines and it’s a beautiful day / and something reminds you you wish you had stayed / You can plan for a change in the weather and time / but I never planned on you changing your mind

14. Long Live (Taylor’s version) ♥♥♥♥♥

Long Live on mielestäni Taylorin kaikkien aikojen paras kappale, ja sillä on valtava henkilökohtainen merkitys minulle. Uudelleenäänitys tekee alkuperäiselle kunniaa, ja voin vain kuvitella, kuinka hyvältä Taylorista tuntuu laulaa tätä hänen bändilleen ja faneilleen osoitettua rakkauslaulua tänä päivänä. Itkin läpi tämän kappaleen, koska rakastan sitä niin paljon.

Will you take a moment? Promise me this / that you’ll stand by me forever / but if, God forbid, fate should step in / and force us into a goodbye / if you have children some day / when they point to the pictures / please, tell ’em my name / tell ’em how the crowds went wild / tell ’em how I hope they shine

15. Ours (Taylor’s version) ★★★★

Ours on söpö ja kepeä rakkauslaulu. Se on niin sanotusti easy listening -biisi, josta tulee aina hyvä mieli ja hymy huulille.

Don’t you worry your pretty little mind / People throw rocks at things that shine / but they can’t take what’s ours / they can’t take what’s ours / The stakes are high, the water’s rough / but this love is ours

16. Superman (Taylor’s version) ★★★★

Superman on Taylorin rakastettua idolisoiva kappale, jolla hän ilmaisee ihailuaan supermiestään kohtaan. Kappale on oman tulkintani mukaan kirjoitettu näkökulmasta, jossa Taylor ei näe omaa upeuttaan ja jopa vähättelee sitä verrattuna hänen supermiehensä upeuteen. 19-vuotiaan kirjoittamaksi rakkauslauluksi Superman sopii kuitenkin erittäin hyvin, sillä sen kuvaamassa rakkaudessa on vielä tietynlaista naiiviutta.

Something in his deep brown eyes has me sayin’ / He’s not all bad like his reputation / and I can’t hear one single word they say

17. Electric Touch (feat. Fall Out Boy) (Taylor’s version) (From the vault) ★★★★

Sitten päästään aiemmin julkaisemattomiin biiseihin, eli From the Vault –kappaleisiin! Ensimmäinen on Fall Out Boyn Patrick Stumpin kanssa tehty duetto Electric Touch, joka kertoo uuden suhteen epävarmuudesta ja sen tuomasta jännityksestä. Kappaleen sydän on kyllä taattua Speak Now’ta, ja joku tarkkasilmäinen on löytänyt jo kappaleen sanoituksista Jonas Brothers -referenssejä, mikä sijoittaa kappaleen sanoitukset alkuperäisen albumin aikaan. Taylorin ja Patrickin äänet sopivat ihan mukavasti yhteen, ja tätä kappaletta on mukava kuunnella!

I was thinking just one time / Maybe the stars align / and maybe I call you mine / and you won’t need space / or string me along while you decide / and just one time / maybe the moment’s right / It’s 8:05 and I see two headlights

18. When Emma Falls in Love (Taylor’s version) (From the vault) ★★★★

When Emma Falls in Love on tarina Emmasta ja hänen kokemuksistaan rakkauden kanssa. Kappale on lyriikoiltaan taattua Taylor-laatua, ja se on kaikin puolin hyvä biisi! Tuntuu, että tämä on kappale, josta kasvaa pitämään, sillä tämä ei iskenyt minuun samalla tavalla kuin moni muu albumin kappale.

Emma met a boy with eyes like a man / Turns out her heart fits right in the palm of his hand / Now he’ll be her shelter when it rains / Little does he know, his whole world’s about to change / ’cause she’s the kind of book that you can’t put down

19. I Can See You (Taylor’s version) (From the vault) ★★★★★

I Can See You on sanoituksiltaan yllättävän sensuelli Speak Now’n kappaleeksi! I Can See You on menevä ja leikkisä kappale, jota itse kuvailisin sävyltään sekoitukseksi Speak Now’ta ja reputationia. Kappaleen alun uh-uh, uh, uh on hauskalla tavalla kolikon kääntöpuoli vastaavaan alkuun Mine-kappaleessa. I Can See You on virkistävällä tavalla erilainen, ja se jää From the Vault -kappaleista varmasti ensikuuntelun jälkeen eniten päähän soimaan.

I can see you waitin’ down the hall from me / and I could see you up against the wall with me / and what would you do? Baby, if you only knew, oh / that I could see you throw your jacket on the floor / I could see you, make me want you even more

20. Castles Crumbling (feat. Hayley Williams) (Taylor’s version) (From the vault) ★★★★★

Olen kuunnellut Tayloria ja Paramorea aikalailla yhtä pitkään, joten tämä duetto on unelmien täyttymys. Taylorin ja Hayleyn äänet sointuvat kauniisti yhteen, mikä saa kappaleen sanat uppoamaan suoraan sydämeen. Castles Crumbling kertoo valokeilan tuomasta kipuilusta ja pelosta, ettei täytä asetettuja odotuksia. Jos minulle olisi sanottu, että tämä on From the Vault -kappale reputation-levyltä, olisin uskonut sen kyseenalaistamatta kappaleen tematiikan vuoksi.

Once, I was the great hope for a dynasty / Crowds would hang on my words and they trusted me / Their faith was strong, but I pushed it too far / I held that grudge ’til it tore me apart

21. Foolish One (Taylor’s version) (From the vault) ★★★★★

Olenko katkera, että Taylor piti tätä timanttia itsellään 13 vuotta? Olen. Olisin tarvinnut tätä kappaletta kasvaessani ikävän monta kertaa. Tätä kappaletta ensi kertaa kuunnellessani tunnen, että kuuntelen jotain perustavanlaatuisella tavalla minua muuttavaa. Huhhuh. Sulattelen tätä ja lisään sen sitten TOP 10 Taylor Swiftin kappaleet -listalle.

You know how to keep me waitin’ / I know how to act like I’m fine / Don’t know what to call this situation / but I know I can’t call you mine / and it’s delicate, but I will do my best to seem bulletproof

22. Timeless (Taylor’s version) (From the vault) ★★★★★

Kun Taylor kirjoittaa kappaleen isovanhempiensa rakkaudesta, lopputulos on niin itkettävän kaunis, että sanat eivät riitä kuvailemaan. Itkin läpi tämänkin kappaleen, koska se oli niin ihana. Timeless kertoo kaiken kestävästä rakkaudesta Taylorin isovanhempien kautta.

And, somehow, I know that you and I would’ve found each other / in another life, you still would’ve turned my head even if we’d met / on a crowded street in 1944 / and you were headed off to fight in the war / You still would’ve been mine / We would have been timeless / I would’ve read your love letters every single night / and prayed to God you’d be comin’ home all right / and you would’ve been fine / We would have been timeless


Speak Now (Taylor’s version) on tasaisen loistava albumi, ja vault trackit tähän mennessä julkaistuista upein kokonaisuus. Menen nyt keräilemään itseäni ja kuuntelemaan parhaat palat uudelleen!

Jätä kommentti