Formulafiiliksiä! Belgian GP

Tänään ajetaan legendaarisella Circuit de Spa-Francorchampsilla! Lähtöjärjestys on paikoittain yllättävä useiden lähtöruuturangaistusten vuoksi; viiden kuljettajan autoihin on tehty muutoksia, jotka pudottivat heidän lähtösijoituksiaan suhteessa aika-ajon tulokseen. Lähtöjärjestys kilpailuun on: 1. Kimi Antonelli, 2. Max Verstappen, 3. George Russell, 4. Charles Leclerc, 5. Lewis Hamilton, 6. Oscar Piastri, 7. Arvid Lindblad, 8. Gabriel Bortoleto, 9. Liam Lawson, 10. Pierre Gasly, 11. Franco Colapinto, 12. Nico Hülkenberg, 13. Lando Norris (lähtöruuturangaistus), 14. Oliver Bearman, 15. Alex Albon, 16. Esteban Ocon, 17. Valtteri Bottas, 18. Sergio Pérez, 19. Carlos Sainz (lähtöruuturangaistus), 20. Lance Stroll (lähtöruuturangaistus), 21. Isack Hadjar (lähtöruuturangaistus) ja 22. Fernando Alonso (lähtöruuturangaistus). Odotettavissa on yhden pysähdyksen taktiikan kilpailu.

Startti on tiivis mutta siisti. Verstappen ohittaa upeasti Antonellin ja nousee kilpailun kärkeen! Leclerc haastaa kiihkeästi edessään ajavia! Antonelli nappaa kärkisijan takaisin, ja samaan aikaan Leclerc ohittaa niin Russellin kuin Verstappenin. Russell kääntyy Hamiltonin eturenkaaseen ja pyörähtää radalta hiekalle. Russell keskeyttää, mutta Hamilton näyttää selvinneen tilanteesta naarmuitta. Turva-auto otetaan radalle Russellin auton poistamiseksi radan reunasta toisella kierroksella. Bearman osuu Oconin eturenkaaseen, mikä johtaa rengasrikkoon Oconille. Ocon nilkuttaa varikolle. Muun muassa Cadillacit, Bearman ja Hadjar suuntaavat varikolle turva-auton turvin.

Turva-auton perässä ajetaan kärkikymmenikön osalta järjestyksessä 1. ANT, 2. LEC, 3. VER, 4. PIA, 5. HAM, 6. LAW, 7. LIN, 8. COL, 9. BOR ja 10. NOR. Kärkikymmeniköstä kaikilla on allaan medium-renkaat, paitsi kovilla ajavalla Norrisilla. Turva-auto poistuu radalta kierroksen 5/44 lopuksi. Spa’ssa on kauden pisimmät kierrokset, siksi kierroksia ajetaan suhteellisen vähän verrattuna muihin ratoihin.

Kun kilpailu jatkuu, Hamilton painaa Piastrista ohi, mutta Piastri nappaa sijoituksen takaisin ylämäkeen menevässä rougessa. Sydän jättää lyönnin välistä tässä ohituksessa. Kierroksella 6/44 Verstappen ohittaa Leclercin ja nousee kilpailussa takaisin toiseksi. Kierroksella 7/44 Bearman raportoi, että Sainzin auton siipi on irtoamassa vaarallisesti. Kierroksella 8/44 Piastri yrittää kiihkeästi ohittaa Leclercia, mutta ei pääse ohi, ja kaksikko ottaa jopa hieman osumaa keskenään. Kilpailu kuitenkin jatkuu molempien osalta. Keltaiset liput liehuvat, kun ratavirkailijat käyvät poistamassa jossain päin rataa jotain tieltä. Kierroksella 9/44 Hamilton yksinkertaisesti kiitää Piastrin ohi.

Hamilton saa viiden sekunnin aikarangaistuksen siitä, että Russell kolaroi häneen avauskierroksella. Asia kunnossa. Kierroksella 13/44 Hamilton kisaa todella tallikaverinsa kanssa, ja Ferrarit ajavat kiihkeästi kilpaa.

Kierroksella 14/44 Pérez raportoi, että hänen autonsa jousitus on mahdollisesti rikki. Hän keskeyttää varikolle. Gasly ja Sainz piipahtavat varikolla kierroksella 15/44, ja Sainzille vaihdetaan etusiipi. Sainz toteaa, että hän vastustaa tallin päätöstä vaihtaa etusiipi, sillä ongelma ei ollut etusiipi vaan auton pohja.

Kierroksella 18/44 Verstappen tulee varikolle ja saa alleen kovat renkaat. Hän palaa radalle tallikaverinsa eteen kuudenneksi. Virtuaalinen turva-auto otetaan käyttöön, mutta tovin on epäselvää, miksi. Ilmeisesti jälleen ratavirkailijoita putsaamassa rataa. Hamilton kertoo radioon olevansa tyytymätön Ferrarin strategiaan – tämä on valitettavan tuttu virsi. Antonelli tulee kärjestä varikolle kierroksella 19/44 ja palaa radalle viidenneksi Verstappenin eteen. Samalla kierroksella Norris ohittaa tallikaverinsa ja nousee kolmanneksi. Piastri nappaa sijoituksen kuitenkin takaisin.

Kierroksella 2/44 kärkikymmenikön tilanne on 1. LEC, 2. HAM, 3. PIA, 4. NOR, 5. ANT, 6. VER, 7. HAD, 8. BOR, 9. HUL ja 10. BEA. Virtuaalinen turva-auto vilahtaa taas, kun ratavirkailijat putsaavat jälleen rataa. Tuomaristo yrittää selkeästi käyttää virtuaalista turva-autoa taktisesti radan siivoamiseksi silloin, kun autot ovat radalla toisaalla. Ferrarit pysähtyvät kärjestä virtuaalisen turva-auton aikana, ja Hamilton kärsii aikarangaistuksensa. Myös Piastri, Hadjar, Bortoleto ja Hülkenberg piipahtavat varikolla virtuaalisen turva-auton turvin. Virtuaalinen turva-auto päättyy, ja tilanne radalla kärkikymmenikössä on: 1. NOR, 2. LEC, 3. ANT, 4. VER, 5. PIA, 6. HAM, 7. HAD, 8. BOR, 9. LIN ja 10. LAW. Norris on radalla ainoa, joka ei ole vielä käynyt varikolla. Kaikilla radalla on allaan kovat renkaat, paitsi perää pitävillä Aston Martineilla, jotka ajavat pehmeillä renkailla.

Leclerc ohittaa nätisti Norrisin kierroksella 23/44 ja nousee kilpailun kärkeen. Muutamaa kierrosta myöhemmin antonelli ohittaa Norrisin ja nousee toiseksi. Kierroksella 27/44 Stroll kutsutaan varikolle kytkinongelman vuoksi, ja hän joutuu keskeyttämään. Seuraavaksi Norris joutuu Verstappenin ohittamaksi, kun Red Bull painelee hänen ohitseen kierroksella 29/44.

Kierroksella 30/44 kärkikymmenikön tilanne on 1. LEC, 2. ANT, 3. VER, 4. NOR, 5. PIA, 6. HAM, 7. HAD, 8. BOR, 9. LIN ja 10. LAW. Kierroksella 30/44 Colapinto, Lawson ja Gasly ajavat upeasti mutkaan kaikki kolme rinta rinnan! Norris tulee viimein varikolle kierroksella 30/44 ja kärsii hitaan pysähdyksen, kun hänen autonsa vasen takarengas ei halua lähteä irti. Norris palaa radalle kahdeksanneksi medium-renkailla. Kierroksella 31/44 Leclerc raportoi ongelmista vaihteiden kanssa.

Antonelli on noin sekunnin päässä Leclercista, ja kaksikko kamppailee todella kilpailun voitosta. Kierroksella 34/44 Antonelli lähtee ohitusyritykseen, ja pääseekin helposti ohi. Antonelli nousee kilpailun kärkeen! Leclerc jahtaa kuitenkin palkintopallin korkeinta koroketta tosissaan, ja pysyttelee tiiviisti Antonellin kannoilla. Hamilton saavuttaa Piastria, ja kierroksella 39/44 hän on jo ohitusetäisyydellä. Hamilton ohittaa Piastrin kierroksella 40/44 ja nousee neljänneksi! Upea ohitus! Tämän ohituksen jälkeen kärkikymmenikön tilanne on 1. ANT, 2. LEC, 3. VER, 4. HAM, 5. PIA, 6. HAD, 7. NOR, 8. BOR, 9. LIN ja 10. COL.

Maaliin saavutaan järjestyksessä 1. Antonelli, 2. Leclerc ja 3. Verstappen. Päivän kuljettajaksi valitaan ansaitusti Charles Leclerc. Viikon kuluttua jatketaan Budapestissa!

Aiemmat Belgian osakilpailut

Belgian GP 2025

Belgian GP 2024

Belgian GP 2023

Belgian GP 2022

Belgian GP 2021

Belgian GP 2020

Belgian GP 2019

Belgian GP 2018

Jätä kommentti